تبلیغات
یا مهدی ادرکنی - ویژگی های آن حضرت

1) خصوصیات ظاهری امام زمان

2) ویژگیهای رفتاری

3) قائم ما داراى نشانه هایى از شش پیامبر است


1) خصوصیات ظاهری امام زمان

 شبیه پیامبر (صلى الله علیه وآله وسلم):

               حضرت مهدى (علیه السلام) سیمایى چون سیماى پیامبر (صلى الله علیه وآله وسلم) دارد، در رفتار و گفتار و سیرت نیز شبیه و همانند اوست.


                امیرالمؤمنین (علیه السلام) روزى به امام حسین (علیه السلام) نظر افكنده به اصحاب خود فرمودند:


                «در آینده خداوند از نسل او مردى را پدید مى آورد كه همنام پیامبر شماست و در ویژگیهاى ظاهرى و سجایاى اخلاقى به او شباهت دارد.»


 
 زیبا و خوش صورت:

            زیبایى اگر به اعتدال و تناسب اعضاى چهره، یا به گیرایى نگاه و نورانیّت صورت و جذّابیّت آن باشد، همگى در وجود نازنین یادگار پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) به ودیعت نهاده شده است. گشاده پیشانى:

 

پیشانى بلند و گشاده اش بر هیبت و وقار چهره زیبایش مى افزاید، و چنان نورى بر چهره و جبین او پیداست كه سیاهى موهاى سر و محاسن شریفش را تحت الشعاع قرار مى دهد.


 
 میانه قامت:


    قامتى نه دراز و بى اندازه و نه كوتاه بر زمین چسبیده دارد، بلكه اندامش معتدل و میانه است.

 


داراى دو خال مخصوص:

  خالى بر چهره دارد كه برگونه راستش همچون دانه مُشكى میان سفیدى صورتش مى درخشد و خالى دیگر بین دو كتفش متمایل به جانب چپ بدن دارد.


                در باره شمایل ظاهرى امام زمان(علیه السلام) پاره اى صفات دیگر از مجموعه روایات وارده در این باب مى توان بدست آورد:


*     آن حضرت رنگى سپید، كه آمیختگى مختصرى با رنگ سرخ دارد.


*    از بیدارى شب ها، چهره اش به زردى مى گراید.


*     چشمانش سیاه و ابروانش بهم پیوسته است و در وسط بینى او بر آمدگى كمى پیداست.


*     میان دندانهایش گشاده و گوشت صورتش كم است.


*     میان دو كتفش عریض است و شكم و ساق او به امیرالمؤمنین(علیه السلام)شباهت دارد.


*     در وصف او وارد شده: «المهدىّ طاووس اهل الجنّة. وجهه كالقمر الدّرى علیه جلابیب النور». 


                «حضرت مهدى(علیه السلام) طاووس اهل بهشت است، چهره اش مانند ماه درخشنده است و گویا جامه هایى از نور بر تن دارد.                 «اللّهم ارنى الطّلعة الرّشیدة والغرّة الحمیدة واكحل ناظرى بنظرة منّى الیه».

 


                «بار خدایا ! آن جمال بارشادت و پیشانى نورانى ستایش شده را، به من بنمایان، و چشمم را به نگاهى به او، سرمه كن».

www.lahoof.ir


2)ویژگیهای رفتاری

امام مهدى (عج) مانند سایر فرستادگان الهى و ائمه ى معصوم(علیهم السلام)همه ى ویژگى ها و خصوصیات عالى را دارا است، لكن از لحاظ رفتار اجتماعى، بعضى خصوصیات را دارد كه خداوند متعال به آن حضرت عطا كرده است:


1- امام مهدى (عج) هیچ حكومتى را حتّى از روى تقیّه، به رسمیت نشناخته و نمى شناسد. او مأمور به تقیّه از هیچ حاكم و سلطانى نیست و تحت سلطنت هیچ ستمگرى در نیامده و در نخواهد آمد. امام صادق(علیه السلام)مى فرماید: «قائم(علیه السلام) قیام مى كند در حالى كه بیعت هیچ كس را بر گردن ندارد.».

2- آن حضرت، در قضاوت، از علم الهى استفاده كرده و نیازى به بیّنه و شاهد ندارد و همانند حضرت داوود و سلیمان قضاوت خواهد كرد. امام باقر(علیه السلام) مى فرماید: «سپس امام مهدى (عج) به منادى امر خواهد كرد تا ندا دهد كه این مهدى است و همانند قضاوت داوود(علیه السلام) و سلیمان(علیه السلام)قضاوت مى كند و در این امر بیّنه اى نمى خواهد.».


3- هر چند برخى از پیامبران و امامان، تشكیل حكومت دادند، ولى حكومت آنان فراگیر نبود، بلكه محدود به مناطق خاص و قسمت هایى از سرزمین هاى عالم خاكى مى شد، امّا امام مهدى حكومتى فراگیر تشكیل مى دهد كه تمام كره ى خاكى را در بر مى گیرد. پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله)در این مورد مى فرماید: «... حكومت امام مهدى(علیه السلام) غرب و شرق را فرا مى گیرد.».


4- حكومت حضرت مهدى (عج) حكومت عدل و داد است و جهان را پر از عدل و داد خواهد كرد. تقریباً، در اكثر احادیث مربوط به امام زمان(علیه السلام) آمده است كه خداوند به وسیله ى آن حضرت، جهان را پر از عدل و قسط خواهد كرد.


5- چون حكومت امام زمان، حكومت عدل است، همه از حكومت آن حضرت راضى خواهند بود. پیامبر(صلى الله علیه وآله) مى فرماید: «در خلافت مهدى(علیه السلام)اهل زمین و اهل آسمان راضى خواهند بود.».


قائم ما داراى نشانه هایى از شش پیامبر است

1- نشانه اى از نوح علیه السلام .
2- نشانه اى از ابراهیم علیه السلام .
3- نشانه اى از عیسى علیه السلام .
4- نشانه اى از موسى علیه السلام .
5- نشانه اى از ایوب علیه السلام .
6- نشانه اى از محمد صلى اللّه علیه و آله و سلم
.))

امام نشانه اش از نوح علیه السلام طول عمر است ، اما نشانه اش از ابراهیم علیه السلام مخفى بودن محل ولادتش است ، اما نشانه اش از موسى علیه السلام ترس از دشمن و غیبت است (كه موسى علیه السلام از ترس ‍ فرعونیان از مصر به مدین رفت و مدتى مخفى بود) اما نشانه اش از عیسى علیه السلام اختلاف راءى مخفى بود) اما نشانه اش از عیسى علیه السلام اختلاف راءى مردم درباره اش ، و اعتزال او از مردم است ، اما نشانه اش از ایوب علیه السلام گشایش و پیروزى پس از بلیات و گرفتارى است ، اما نشانه اش از محمد صلى اللّه علیه و آله و سلم قیام به شمشیر است .))
و در بعضى روایات ، نشانه اى از حضرت یوسف علیه السلام نیز ذكر شده و آن زندان است (شاید منظور دورى او از دوستانش كه به منزله زندانى بودن او است ).
Admin Logo
themebox Logo