تبلیغات
یا مهدی ادرکنی - نشانه در راه بودن یك بحران غذایی مخوف جهانی

نشانه در راه بودن یك بحران غذایی مخوف جهانی

نویسنده :علی سالاری
تاریخ:چهارشنبه 30 شهریور 1390-05:07 ب.ظ

 نشانه در راه بودن یك بحران غذایی مخوف جهانی


روز جهانی ریشه کنی فقر 

نشانه‌های بسیاری نسبت به وقوع یك بحران جدّی در زنجیره تولید و عرضه مواد غذایی هشدار می‌دهند. نشانه‌هایی همچون از بین رفتن خاك مرغوب كشاورزی و ذخایر آب زیرزمینی در بسیاری از مناطق خشك جهان، افزایش شدید بهای مواد غذایی در طول یك سال گذشته و مهم‌تر از همه، افزایش فزاینده قیمت نفت كه شاید بحران‌های اخیر در برخی مناطق نفت‌خیز شمال افریقا و خاورمیانه به آن دامن خواهد زد چشم‌انداز تیره‌ای را به ویژه فراروی كشورهای فقیرتر جهان و كشورهایی همچون امریكا قرار خواهد داد.


نشانه‌های بسیاری نسبت به وقوع یك بحران جدّی در زنجیره تولید و عرضه مواد غذایی هشدار می‌دهند. نشانه‌هایی همچون از بین رفتن خاك مرغوب كشاورزی و ذخایر آب زیرزمینی در بسیاری از مناطق خشك جهان، افزایش شدید بهای مواد غذایی در طول یك سال گذشته و مهم‌تر از همه، افزایش فزاینده قیمت نفت كه شاید بحران‌های اخیر در برخی مناطق نفت‌خیز شمال افریقا و خاورمیانه به آن دامن خواهد زد چشم‌انداز تیره‌ای را به ویژه فراروی كشورهای فقیرتر جهان و كشورهایی همچون امریكا قرار خواهد داد. مردمان این كشور آنچنان به فروشگاه‌های انباشته از انواع مواد خوراكی ارزان‌قیمت عادت كرده‌اند كه بعید می‌نماید بتوانند هیچ حالت دیگری را حتی در ذهنشان تصور كنند. نویسنده این مطلب می‌پرسد: به راستی، در صورت وقوع چنین بحرانی، بر سر میلیون‌ها نفر انسانی كه حتی هم اكنون نیز قادر به تأمین تمام نیازهای غذایی خود نیستند چه خواهد آمد ؟آن دسته از كسانی كه هنوز متوجه نشده‌اند، خوب است بدانند جهان در آستانه یك بحران غذایی تمام‌عیار قرار دارد. این بحران از جنبه‌های زیادی بر شما و خانواده‌تان تأثیر خواهد گذاشت. شاید این بحران، امروز یا فردا از راه نرسد، ولی در آمدن آن هیچ تردیدی نیست.

آن دسته از كسانی كه هنوز متوجه نشده‌اند، خوب است بدانند جهان در آستانه یك بحران غذایی تمام‌عیار قرار دارد. این بحران از جنبه‌های زیادی بر شما و خانواده‌تان تأثیر خواهد گذاشت. شاید این بحران، امروز یا فردا از راه نرسد، ولی در آمدن آن هیچ تردیدی نیست. آب و هوای نامساعد و مصیبت‌های طبیعی هولناك، در طول دو سال گذشته، در بسیاری از مناطق جهان، آثار وخیمی بر تولید محصولات كشاورزی گذاشته‌اند. قیمت نفت افزایش پیدا كرده است. كل اقتصاد جهانی بر اساس توانایی استفاده از مقادیر هنگفت نفت گران‌قیمت برای تولید مواد غذایی و دیگر كالاهای ارزان‌قمیت و حمل و نقل آنها از مسافت‌های بسیار دوردست شكل گرفته است. بدون نفت ارزان، این بازی به كلی تغییر می‌كند. خاك مرغوب با روند روزافزونی، در حال تخریب و سفره‌های آب زیرزمینی در سراسر جهان با روندی هشداردهنده در حال استخراج است. قیمت جهانی مواد غذایی نیز چندی است گرانی جدیدی را تجربه می‌كنند و این افزایش قیمت با شدت ادامه دارد. به این ترتیب، زمانی كه صدها میلیون نفر از انسان‌ها از پس هزینه تأمین خورد و خوراك خود برنیایند، بر سر جهان ما چه خواهد آمد؟

بیشتر امریكاییان به گونه‌ای به سوپرماركت‌های انباشته از اجناس ارزان قیمت عادت كرده‌اند كه حتی نمی‌توانند زندگی به روش دیگر را به فكرشان راه دهند. متاسفانه این دوران در حال پایان یافتن است.

شاخص‌های متعددی حكایت از آن دارند كه ما اكنون در حال ورود به دورانی هستیم كه در آن، غذای كافی برای تمام مردم جهان وجود نخواهد داشت. با افزایش رقابت‌ها بر سر عرضه مواد غذایی، قیمت آنها به رشد خود ادامه می‌دهد. در برخی موارد، این قیمت‌ها هم اكنون نیز در حال افزایش هستند.

نگاهی بیندازیم به برخی دلایلی كه تعداد فزاینده‌ای از كارشناسان به این اعتقاد رسیده‌اند كه نشانه‌های یك بحران مواد غذایی مخوف در افق پدیدار است.

بر اساس اعلام بانك جهانی، از ژوئن گذشته، 44 میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل افزایش بهای مواد غذایی، به ورطه فقر شدید رانده شده‌اند.

جهان با نرخی حیرت‌انگیز در حال از دست دادن خاك مرغوب كشاورزی است. به گفته لستر براون، «یك سوم زمین‌های كشاورزی جهان با روندی سریع‌تر از شكل‌گیری این خاك از طریق فرآیندهای طبیعی، در حال از دست دادن خاك مرغوب خود هستند».

به دلیل یارانه‌های اتانول كه در امریكا پرداخت می‌شود، در حال حاضر، از حدود یك سوم كل ذرت تولیدی در امریكا برای تهیه سوخت استفاده می‌شود همین امر فشار شدیدی بر بهای ذرت وارد می‌آورد.

به دلیل نبود آب، برخی كشورهای خاورمیانه مجبور شده‌اند برای تأمین مواد خاك مرغوب با روند روزافزونی، در حال تخریب و سفره‌های آب زیرزمینی در سراسر جهان با روندی هشداردهنده در حال استخراج است. قیمت جهانی مواد غذایی نیز چندی است گرانی جدیدی را تجربه می‌كنند و این افزایش قیمت با شدت ادامه دارد. به این ترتیب، زمانی كه صدها میلیون نفر از انسان‌ها از پس هزینه تأمین خورد و خوراك خود برنیایند، بر سر جهان ما چه خواهد آمد؟

غذایی اصلی‌شان، به كشورهای دیگر اتكا كنند. پیش‌بینی شده است كه تا سال 2012، هیچ گندمی در عربستان سعودی تولید نخواهد شد.

ذخایر آب در سراسر جهان به دلیل بهره‌برداری بیش از حد، با نرخی هشداردهنده در حال تمام شدن است. بر اساس اعلام بانك جهانی، در چین، 130 میلیون نفر و در هند، 175 میلیون نفر از غلاتی تغذیه می‌كنند كه با آب به دست آمده از سفره‌هایی كاشت می‌شوند كه نرخ جای‌گزینی آنها از برداشت آنها، بیشتر است. به این ترتیب، زمانی كه كل این آب‌ها به پایان برسند، چه اتفاقی می‌افتد؟

در ایالات متحده، تلف كردن نظام‌مند سفره آب زیرزمینی اوگالا می‌تواند صبحانه امریكایی‌ها را به كاسهای خاك تبدیل كند. بیماری سالی نظیر زنگ‌زدگی UG99 گندم، به صورت روزافزون، در حال از بین بردن بخش‌های بزرگی از تولید مواد خوراكی جهان است.

سونامی و بحران اتمی كه پس از آن در ژاپن رخ داد، مناطق كشاورزی پهناوری را در این كشور غیر قابل استفاده كرده است. افراد زیادی وجود دارند كه معتقدند در نهایت، اراضی قابل توجهی از شمال ژاپن به دلیل آلودگی به مواد رادیواكتیو، غیرقابل كشت اعلام خواهند شد. فقط این نیست. هم اكنون افراد زیادی قانع شده‌اند اقتصاد ژاپن كه سومین اقتصاد جهان است، در نتیجه این بحران در مرز فروپاشی قرار گرفته است.

قیمت نفت می‌تواند عاملی بزرگ‌تر در این فهرست باشد. شیوه تولید مواد خوراكی ما به شدت به نفت وابسته است. شیوه‌های حمل و نقل مواد كشاورزی ما نیز به نفت متكی است. زمانی كه قیمت نفت سر به آسمان بزند، كل سیستم تولید مواد خوراكی بسیار گران تمام خواهد شد. اگر قیمت نفت همچنان بالا بماند، ما شاهد قیمت بالاتر مواد غذایی خواهیم بود، به گونه‌ای كه برخی اشكال تولید مواد غذایی، دیگر اقتصادی نخواهد بود.

در برخی موارد ممكن است جهان كمبود شدید كود را تجربه كند. به نظر دانشمندان «ابتكار جهانی تحقیقات فسفر»، در سی یا چهل سال آینده، دیگر ذخایر فسفر جهان برای تأمین نیازهای كشاورزی كافی نخواهد بود.

تورم مواد غذایی هم اكنون بسیاری از اقتصادها را در گوشه و كنار جهان تضعیف كرده است. برای نمونه هند در حال سروكله زدن با یك تورم مواد غذایی سالانه هیجده درصدی است. بنا بر اعلام سازمان ملل، قیمت جهانی مواد غذایی در ماه فوریه به سقفی به كلی جدید خواهد رسید.

بنا بر اعلام بانك جهانی، قیمت جهانی مواد غذایی در طول دوازده ماه گذشته سونامی و بحران اتمی كه پس از آن در ژاپن رخ داد، مناطق كشاورزی پهناوری را در این كشور غیر قابل استفاده كرده است. افراد زیادی وجود دارند كه معتقدند در نهایت، اراضی قابل توجهی از شمال ژاپن به دلیل آلودگی به مواد رادیواكتیو، غیرقابل كشت اعلام خواهند شد. فقط این نیست. هم اكنون افراد زیادی قانع شده‌اند اقتصاد ژاپن كه سومین اقتصاد جهان است، در نتیجه این بحران در مرز فروپاشی قرار گرفته است.

36 درصد افزایش یافته است.

قیمت خرده‌فروشی گندم از تابستان گذشته، بیشتر از دو برابر شده است.

قیمت خرده‌فروشی ذرت از تابستان گذشته حدود دو برابر شده است.

قیمت خرده‌فروشی سویا از ژوئن گذشته حدود پنجاه درصد افزایش یافته است.

قیمت خرده‌فروشی آب پرتقال از سال 2009 تاكنون دو برابر شده است.

حدود سه میلیارد نفر از مردم جهان با دستمزدی معادل دو دلار یا كمتر از دو دلار در هر روز زندگی می‌كنند و جهان حتی پیش از آغاز سال جاری در آستانه بحران اقتصادی قرار داشت.

سال 2011 تا همین جا، یكی از آشوب‌زده‌ترین سال‌ها از زمان جنگ جهانی دوم به این سو بوده است. موج انقلاب‌ها، خاورمیانه را درنوردیده‌اند؛ ایالات متحده در یك جنگ داخلی در لیبی درگیر شده است، اروپا در آستانه سقوط مالی قرار دارد و دلار امریكا رو به موت است. هیچ كدام از این موارد، خبر خوبی برای تولید مواد غذایی در سطح جهان نیستند.

پیوسته شایعاتی از كمبود برخی از بزرگ‌ترین ذخایر اضطراری مواد غذایی در امریكا وجود داشته است. مطلب زیر، چیكده‌ای از «اخطار ویژه» اخیر است كه به شبكه خبری رایدرز ارسال شده است: «به پیرامون خود نگاهی بیندازید. عناوین خبری را بخوانید. بزرگ‌ترین كارخانه‌های تولید مواد خوراكی، ید پتاسیم و دیگر تولیدكنندگان تولیدات اضطراری را نگاه كنید كه در عمل فروشگاه‌های اینترنتی خود را تعطیل كرده‌اند و اعلان‌هایی همچون این اعلان‌ها را در وب‌سایت رسمی مونتن‌هاوس و وب‌سایت كارخانه تایروسیف بخوانید كه توضیح داده‌اند به دلیل تقاضاهای بسیار شدید، آنها در حال تعطیل كردن فروش‌هایشان برای مدت‌زمانی نامشخص هستند و امیدوارند روزی دوباره فعالیت خود را از سر گیرند».

این همه چه معنایی دارد؟ معنای آنها این است كه ما زمان زیادی نداریم. سال‌های سال است كه هشداردهندگان نعره و فریاد كشیده‌اند یك بحران مواد غذایی در راه است. از اینجا به بعد، دیگر چیز زیادی وجود ندارد كه درباره آن هشدار داده شود. قیمت مواد غذایی شروع به بالا رفتن كرده است، ولی حقیقت این است كه مغازه‌های ما هنوز انباشته از میزان عظیمی مواد غذایی به نسبت ارزان‌قیمت هستند.

با این حال، انسان باید احمق باشد كه این نشانه‌های هشداردهنده را نبینید. درست به آنچه بعد از یازدهم مارس در ژاپن رخ داد، نگاه كنید. قفسه‌های مغازه‌ها بی‌درنگ، به كلی خالی شدند.

قرار نیست این اتفاق امروز رخ دهد، شاید فردا نیز رخ ندهد، ولی یك بحران غذایی بزرگ به زودی از راه خواهد رسید. در این صورت، شما و خانواده‌تان چه خواهید كرد؟ شاید بد نباشد از هم‌اكنون كم كم به حال آن موقع خود فكری كنید.

منبع:

http://theeconomiccollapseblog.com/archives/20-signs-that-a-horrific-global-food-crisis-is-coming.
1. Michael Snyder، نویسنده و پژوهشگر مسائل اقتصادی.

نشریه سیاحت غرب شماره 94نوع مطلب : اخبار اخرالزمان 

Admin Logo
themebox Logo